Buldan/Uşak/Kula/Salihli Kültür Turu

%0

Aydın Çıkışlı

Günübirlik

TL

TL


Günübirlik Buldan/Uşak/Kula/Salihli Kültür Turu

Saat 05:00’da Germencikten siz değerli misafirlerimizi aldıktan sonra yolculuğumuza başlıyoruz.
Güzergahımız, İncirliova, Aydın, Nazilli, Pamukören,Buldan, Uşak, Kula, Salihli, Ödemiş,Tire, Belevi veya İzmir,Germencik şeklinde olacaktır.
Yolculuğumuza başladıktan sonra Özel Serpme Kahvaltımızı almak için Kuyucak/Pamukören Yayla restoranta mola veriyoruz. Sınırsız çayımızı içip ve el yapmı kahvaltılık ürünleri yiyip kahvaltımızı yaptıktan sonra yolculuğumuza devam ediyoruz. İlk durağımız Buldan oluyor. Dokumacılık konusunda tüm Türkiye`de meşhur bir ilçedir. İlçeye has olan Buldan bezi dünyaca ünlü bir dokuma türüdür. Buldan gezimizi tamamladıktan sonra Uşak’a doğru hareket ediyoruz. Ortalama 1.30 saat süren yolculuğumuzun ardından Uşak’ta ilk durağımız Ulubey Kanyonu oluyor. ABD deki Arizona Eyaleti sınırları içersinde buluvnan Büyük Kanyon dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Bugüne kadar bilinmeyen kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşur.  Ulubey çayı, bütün kanyonu adeta saklı bir cennete çevirmiştir.
Burada Kanyon’u gezerken Cam terasa çıkma fırsatı buluyoruz(ekstra giriş ücreti).  Cam teras üzerinde metrekareye düşen ağırlık ise 801.2 kg’dır. 30 mm kalınlığa sahip olan camlar kurşun geçirmez özelliktedir. Eğer yükseklik korkunuz varsa ve ilk defa bir cam teras üzerine çıkacaksanız kalp atışlarınızı kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Ta ki alışana kadar. Aşağıya baktığınızda kendinizi boşlukta hissedecek ve çevrenizdeki diğer kişilerin ‘Acaba kırılır mı, çok sallanıyor’ gibi korkuyla merakın karıştığı kelimeleri rahatlıkla duyabileceksiniz.
Buradaki gezilerimizi tamamladıktan sonra Uşak merkeze doğru yola çıkıyoruz.  Ortalama 1 saat süren yolculuk sonrasında Uşak’a varıyoruz.
Burada öğle yemeği  için ayarlmış olduğumuz restorantta ekstra yöresel yemek  yiyoruz.  Öğle yemeğizin ardından Uşak’ın yerel lezzetlerini ve geleneksel el yapımı eşyaları almak için serbest zamanımız oluyor. Bu sırada meşhur tarhana çorbasını alabilrisniz.
Buradaki gezilierimizi tamamladıktan sonra Kula’ya doğru yola çıkıyoruz.  İlk durağımız Kuladokya oluyor.T ıpkı Kapadokya’da bulunan peri bacaları gibi Kuladokya muhteşem manzaralar sunuyor. Kula’nın doğal heykel alanı olan Kuladokya, uzaktan görülmesi gereken bir yer değil burayı atlamamalısınız. 
Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra Kula merkeze geçiyoruz. Adı bir Lidya kenti olan Klanudda`dan gelen Kula, ilkel insan ayak izine rastlanmış bir bölgedir. Bizans, Lidya, Frikya, Romalılar, Bizans, Anadolu Selçuklu Devleti, Germiyanoğulları ve Osmanlı`ya ev sahipliği yapan Kula, 1896`ya kadar Kütahya`nın kazasıyken, Manisa`ya bağlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında işgal edilen Kula, 4 Eylül 1922`de tekrar Türk topraklarına katılmıştır.
Sırasıyla Kula Evleri, Kenan Evren Etnografya Müzesi, Kurşunlu Camii, Meryem Ana Kilisesi görülecektir. Kula kısaca sağlık, doğa, inanç,kültür ve tarih ile bölgenin önde gelen turizm cennetlerinden biridir.
Kula gezimiz tamamladıktan sonra Salihli’ye doğru yola çıkıyoruz. Salihli’de görülmesi gereken en önemli yer Salihli Sart Harabeleri’dir. Fakat yoğun programımızdan dolayı burayı malesef göremeyeceğiz. Sart, antik çağda Lidya Krallığının başkenti olması ve tarihte ilk altın paranın basıldığı yer olmasıyla ün yapmıştır. Arkeolojik kazılar sonucunda, başta Artemis Tapınağı, Sinagog, Cimnazyum başta olmak üzere altın arıtımevi ve mermerli cadde kenarındaki dükkanlar ile Artemis Mabedi yakınındaki küçük kilise gibi birçok eser ortaya çıkarılmıştır. Grubun isteği doğrultusunda Salihli’de odun ateşinde pişen köfte yenilebilir. Bütün gezilerimizi tamamladıktan sonra  Germencik’e doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Saat 22:00 civarlarında Germencik’e varıyoruz.
Bir başka Yupa Turizm organizasyonunda buluşmak üzere ayrılıyoruz, ve diyoruz ki; 
Bizi Bizimle Gezenlere Sorun, Sonra Karar Verin.  

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

  • Özel serpme kahvaltı
  • Araç içi su ikramı
  • Ulaşım
  • Rehberlik ve çevre gezileri
  • Sigorta

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

  • Kişisel harcamalar
  • Yemeklerde alınan içecekler
  • Akşam yemeği
  • Müze ve ören yeri giriş ücreti

Detaylı Bilgi ve Rezervasyon için
Aydın Ofis: 0256 213 07 01 Kuşadası Ofis: 0256 614 99 33

Aydın AVCI: 0532 760 66 21 - 0549 414 14 41