Bursa/Uludağ Turu

%0

Aydın Çıkışlı

Günübirlik/Her Haftasonu

TL

TL


1.Gün
Gece saat 23.00’da Aydın’dan Nevzat Biçer Parkı ve Eski otogar içinden, saat 24:00’da Kuşadası’dan ise minibus duraklarından misafirlerimizi aldıktan sonra yolculuğumuza başlıyoruz.

2.Gün
Yolda verilecek ihtiyaç molalarından ardından  sabah 07:00 civarlarında Cumalıkızık köyüne varıyoruz. Osmanlı mimarisinin günümüze kalan en güzel örneklerinden, 700 yıldır ayakta kalmayı başarmış Cumalikizik Köyü’nde  sıcacık odun sobasının yandığı Cumalıkızık Bulanlar Kınalıkar Konağı`nda köy ekmeği eşliğinde serpme köy kahvaltımızı alıyoruz. Ardından; daracık sokakları, olağanüstü evleri, kapı tokmakları ve sokak çeşmeleriyle, sizi bugünden geçmişe taşıyacak olan gezimize başlıyoruz. Sıcacık, dost insanlar ve ekşi maya ile yapılmış, odun ateşinde pişirilmiş nefis ekmeği ile Cumalıkızık Köyü gezimizi bitirdikten sonra Uludağ kayak merkezine doğru yola çıkıyoruz.
 Kayak merkezinde geçireceğimiz eğlenceli saatlerin ve karlar üzerinde nefis mangalda sucuk ekmek ziyafetinin ardından da akşam üzeri  hava şartlarına gore saat 16:00 veya 17:00 civarlarında Bursa’ya doğru yola çıkıyoruz. Bursa’da çekirgede görmemiz gereken tarihi  İnkaya Köyü’ne gidip İnkaya Çınar Ağıcı’nı görüyoruz.
Adını Osmanlı Devleti`nin ilk köylerinden biri olan İnkaya Köyü`nden almıştır. 600 yıllık tarihi çınar muhteşem görünümü ile dünyaca ünlüdür. Çapı 3, yüksekliği ise 35 m. olan bu anıt ağaç, 13 ana kola sahiptir. Dalların kalınlığı 3-4 metreyi bulan çınar, 9,2 metrelik çevresiyle Türkiye`nin en yaşlı ağaçlarından biridir. İnkaya Çınarı, Bursa`ya yolu düşen yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçmediği önemli bir semboldür. 
Tarihi İnkaya Köyü’nde gezilkten sonra, zamanımız kalırsa Bursa Ulu Cami’yi de görme imkanı bulacağız.

Bursa Ulu Cami Hakkında:
Evliya Çelebi’nin ifadesiyle Bursa’ nın Ayasofya’sıdır. 2215 metrekare alan kaplayan Ulu Cami, her biri dörder kubbeli 5 bölümden oluşur. Hemen hemen eşit büyüklükteki 20 kubbesinin ortasındaki kubbe açık olarak yapılmıştır. Telle örtülü bu orta kubbeden giren yağmur damlaları havuzda toplanır, ışık ise camiyi aydınlatırdı. Günümüzde kubbe camekanla kaplı olduğunda yağmur suyu toplama işlevini kaybetmiş ama aydınlatma görevi devam etmektedir.

Ortadaki kubbenin altında havuzlu, 18 köşeli bir şadırvan bulunur. Ulu Cami’nin özelliklerinden birisi olan şadırvanın yapılma nedeni şöyle hikaye edilir: Cami yapımı için arazi istimlak edilirken, şadırvanın bulunduğu yerdeki toprak parçasının sahibi olan hanım, arazisini satmak istememiş ve arazi zorla alınmış. Ancak daha sonra, zorla alınan yerde namaz kılınmaz düşüncesiyle o yere şadırvan yapılmıştır. Şadırvanın 65 metrekareden ibaret olduğu düşünüldüğünde doğruluğu şüpheli bir hikayedir.
İçindeki şadırvan ve duvarlarında yer alan dev boyutlardaki yazılar , Ulu Cami’nin kendine özgü özellikleridir. Günümüzde Ulu Cami’de 21 hattat tarafından yapılmış 45 levha, 87 duvar yazısı bulunmaktadır.
Ulu Cami’nin Devaklı Abdülaziz oğlu Mehmet tarafından yapılan taç kapısı, sert ceviz ağacından hiç çivi kullanılmadan yapılmış minberindeki ağaç işçiliği birer şaheserdir. Minber, kainatı temsil eder. Üzerine güneş sistemi kabartma bir formla işlenmiştir. Gezegenler, güneşe uzaklıkları ve büyüklüklerinin oranları doğru olarak yerleştirilmiştir.
Hutbe’nin sağ tarafında yüksekçe bir yere asılan siyah örtü, Kabe kapısının örtüsüdür. Mısır Seferi’nden sonra halife olan Yavuz Sultan Selim, Mekke’de onarıma girişmiş, bu arada Kabe’nin örtüsünü İstanbul’dan gönderilen yeni örtü ile değiştirmiştir. Yavuz, eski örtüyü ise Bursa’ya getirtip Ulu Cami’ye hediye etmiş ve kendi elleri ile taşıyıp asmıştır. Saf altın iplik ile üzerine ayetler işlenmiş bu örtü, yüzyıllar boyu kararmadan kalmıştır ;ancak yapılan bazı hatalı restorasyonlar sonucu caminin rutubet alması üzerine işlemeleri dökülmüş olduğundan günümüzde ayetler ancak parlak ışık altında görülebilir.
Namaz kılma alanı bakımından Türk tarihinde yapılan en büyük camidir. (Süleymaniye, Sultanahmet gibi diğer büyük camilerin büyüklüğü duvarlarla çevrili avluları ile birliktedir. Ulu Cami ise alçak tavanlı, çok kubbeli ve sütunlu olduğu için daha küçük olduğu izlenimi verir ama gerçekte namaz kılma alanı en büyük camidir.)
Ulu Cami, kimi din adamlarınca İslam’ın 5. en yüksek mertebesindeki ibadethane olarak kabul edilmiştir. (İslam’da en yüksek mertebeli cami, Mekke’deki Mescid-i Haram, diğerleri Medine’deki Mescid-i Nebevi, Kudüs’teki Mescid-i Aksa, Şam’daki Emeviye Camii’dir. Beşincilik kimilerine göre Anadolu’da inşa edilen ilk cami olan Diyarbakır’daki Ulu Cami’ye aittir; ancak Emir Sultan, Akşemsettin, Molla Gürani gibi din adamlarının konuşmalarına göre beşincilik metresi Bursa’daki Ulu Cami’nindir.) Ulu Cami’nin kutsallığı, yapıldığı devirde din adamlarının ve evliyalarının gösterdiği ilgiden gelir (Yapılmasını teklif eden Emir Sultan; ilk namazı kıldıran Somuncu Baba; ilk cemaati Emir Sultan, Molla Fenârî, Yıldırım; ilk imamı Süleyman Çelebi; müezzinlerinden birisi Üftade)
Cami yapımı sırasında işçileri sürekli güldürerek yapımı geciktiren demirci ustası Kambur Bali Çelebi (Karagöz)’ün Yıldırım Bayezıd tarafından öldürtüldüğü çok sık tekrarlanan bir hikayedir.
Grubun isteği doğrultusunda meşhur Bursa iskender kebabını yiyip, 20:00’da Kuşadası Aydına doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Saat 02:00’da Kuşadasına, saat 03:00 civarlarında Aydın’ varıyoruz.

Bir başka Yupa Turizm organizasyonunda buluşmak üzere ayrılıyoruz, ve diyoruz ki; 
Bizi Bizimle Gezenlere Sorun, Sonra Karar Verin.  

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

  • Cumalıkızıktaki serpme kahvaltı
  • Öğlen Uludağ’da aldığımız mangalda sucuk ekmek ve içecek
  • Araç içindeki su ikramı
  • Uludağ araç giriş ücreti
  • TÜRSAB seyahat sigortası
  • Rehberlik hizmeti
  • Çevre gezileri

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler      

  • Uludağ’daki kayak ekipmanları
  • Tüm Özel Harcamalar
  • Dönüşteki akşam yemeği

İletişim
Aydın AVCI

0532 760 66 21
0549 414 14 41

Kişi Başı Tur Ücreti: 
5-12 Yaş Arası Çocuk: