BUTİK ŞANLIURFA & DİYARBAKIR TURU

%0

İzmir

2 Gece / 3 Gün

TL

TL


Tarihi Hasanpaşa Hanı-Diyarbakır Ulu Camii-Dört Ayaklı Minare-Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri-Tarihi Ongözlü Köprü-Balıklı Göl-Mevlid-i Halil Camii-Rızvaniye Camii-Urfa Kalesi- Hz. İbrahim Mağarası-Sipahi Pazarı-Gümrük Han- Göbeklitepe-Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi-Haleplibahçe Mozaik Müzesi-Mutfak Müzesi-Fırfırlı Kilise-Reji Kilisesi-Ulu Camii-Harran-Eyüp Peygamber Sabır Makamı-Urfa Sıra Gecesi-Halfeti

1.Gün: Siz değerli Misafirlerimiz ile Sabah saat 05.30 ‘da İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar Sunexpress Kontuarının önünde buluşuyoruz ve rehberimiz eşliğinde XQ 9192 Sefer sayılı uçuş ile 06.40’da Diyarbakır uçağımıza biniyoruz. Diyarbakır Havalimanı’nda bizi bekleyen tur otobüsümüzle buluştuktan sonra kahvaltı molası için Tarihi Hasanpaşa Hanı’na geçiyoruz. Geleneksel bir ortamda alacağımız kahvaltımızın ardından, Anadolu’da inşa edilmiş en eski camilerden biri olan, şehrin en anıtsal yapısı Diyarbakır Ulu Camii ziyaretimizi gerçekleştirip, Eski Diyarbakır’ın sembol yapıların Dört Ayaklı Minare’ye devam ediyoruz. Bizans dönemine ait, dört yuvarlak sütun üzerine oturtulmuş Akkoyunlu eseri Minare’yi gördükten sonra ülkemizin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeyi başarabilmiş noktalarından Tarihi Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’ni ve Dicle Nehri üzerinde bulunan Tarihi On Gözlü Köprü’yü aracımızla panoramik olarak görüyor, ardından Siverek üzerinden, Karacadağ volkanik arazisinden geçerek Şanlıurfa şehir merkezine hareket ediyoruz. Akabinde Şanlıurfa öğle yemeğimizi almak üzere restaurantımıza konuk oluyor ve Urfa’nın geleneksel lezzetlerinden, Urfa kebap, patlıcan kebabı, ciğer kebabı, lahmacun, lebeni, künefe gibi yöresel lezzetlerin tadına bakıyoruz. Ardından; yürüyerek gerçekleştireceğimiz Şanlıurfa şehir turunda, Hz. İbrahim’in Ateşe Atıldığı yer olarak nam salmış Balıklı Göl nam-ı diğer Halil-ül Rahman Gölü ve hemen yakınlarındaki Mevlid-i Halil Camii, Rızvaniye Camii, Dergah Camii ve Urfa Kalesi ve İbrahim Peygamber’in Doğum Yeri olduğuna inanılan Mağara’yı görüp fotoğraflıyor, akabinde sokaklarda geleneksel giyim-kuşamlarıyla arz-ı endam eden Urfalıların geleneksel alışveriş noktası, seslerin, renklerin ve kokuların içiçe geçtiği Tarihi Urfa Çarşısı’na devam ediyoruz. Burada; Sipahi Pazarı, Salçacılar, İsotçular ve Bakırcılar Çarşısı’nın dar sokaklarında gerçekleştireceğimiz gezimizin ardından, Kanuni Sultan Süleyman’ın saltanatı döneminde inşa edilmiş, Eşkıya filminden de hatırlayacağınız Gümrük Han’ın egzotik atmosferinde mırra ve menengiç kahvesi molası ve aynı zamanda isot, salça, bakır vb geleneksel ürün alışverişlerimizi yapmak üzere çarşıda serbest zaman alıyoruz. Serbest zamanımızın ardından rehberimizin belirleyeceği saatte otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Sabah Kahvaltısı: Hasanpaşa Hanı’nda serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)
Öğle Yemeği: Şanlıurfa Cevahir Restaurant’da serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde set menü olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Güzergah: Diyarbakır-Siverek-Hilvan-Şanlıurfa 184 km
Konaklama Hoteli: 5* Nevali Hotel

2.Gün: Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından, insanlık tarihinin en eski ve anıtsal ritüel yapılarından, insanlık tarihine dair bildiklerimizi yeniden sorgulatan Göbeklitepe’ye devam ediyoruz. Son zamanların en önemli uluslararası arkeolojik keşiflerinden olan gizemlerle dolu Göbeklitepe ziyaretimiz sonrasında, Şanlıurfa şehir merkezine dönerek ülkemizin en görkemli  ve en büyük müzelerinden biri olan ve insanlık tarihine yön veren önemli buluntuların sergilendiği Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ne devam ediyoruz. 30.000 metrekarelik alanı, uygarlık tarihinin bilinen en eski insan heykeli "Balıklıgöl Adamı” ve sergideki Göbeklitepe buluntularıyla adından söz ettiren bu özel müze gezisi sonrasında hem Anadolu hem de Dünya tarihine olan bakış açımız değişecek. Akabinde bir Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ne devam ediyor, burada, birbirinden güzel motif ve figürlerin bulunduğu Roma Dönemi mozaiklerini görüyoruz. Programımızın devamında öğle yemeğimizi almak üzere restaurantımıza konuk oluyoruz. Ardından; şehrin mistik atmosferine katkıda bulunan Eyüp Peygamber Sabır Makamı ziyaretimizi gerçekleştiriyor ve burada Şanlıurfa’da iz bırakmış nice peygamberlerden biri olan Eyüp Peygamber’in hikayesini rehberimizden dinledikten sonra Şanlıurfa merkezden ayrılacak Harran ilçesine devam ediyoruz. GAP Projesi’yle beraber suya kavuşmuş, ülkemizin pamuk ambarı Harran Ovası’ndan geçerek gerçekleştireceğimiz kısa yolculuğumuzun ardından Harran’a ulaşıyoruz. Burada, Dünyanın İlk İslam Üniversitesi olarak adından söz ettiren El Firdevsi Camii ve Medrese kalıntılarını, Rasathane Kulesi’ni, Orta Çağ’ın en büyük kalelerinden biri olarak inşa eidlmiş Harran Kalesi Sur Duvarlarını, sur içindeki geleneksel ve egzotik yaşamı, alışılmışın dışındaki mimarisiyle nam salmış ve Kümbet Evler olarak bilinen Geleneksel Harran Evleri’ni görüyoruz. Çölün ortasında bir vaha gibi uzanan bu eski kentin havasını soluduktan sonra, Harranlıların yöresel kıyafetlerini giyerek turumuzun en renkli fotoğraflarını çekebileceğimiz Harran Konuk Evi’ne misafir oluyoruz. Harran’daki ziyaretimizi tamamladıktan sonra otelimize devam ediyoruz. Oteldeki akşam yemeğimizin ardından, geleneksel Urfa Sıra Gecesi kültürünün yaşatıldığı Konukevi’ne gidiyor, çiğ köfte ve mırra kahvesi ikramının da bulunduğu, yöresel Urfa kültürün en önemli değerlerinden birine ortak olacağımız bu gecede, canlı icra edilen geleneksel Urfa Müziği eşliğinde unutulmaz bir gece yaşıyoruz.
Sabah Kahvaltısı: Otelimizde açık büfe olarak alınacaktır.
Öğle Yemeği: Şanlıurfa Çulcuoğlu Restaurant’da serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde set menü olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Güzergah:Şanlıurfa-Harran-Şanlıurfa, 85 km

3.Gün: Otelimizde alacağımızın kahvaltımızın ardından, Şanlıurfa’nın Fırat Nehri kıyısındaki ilçesi Halfeti’ye hareket ediyoruz. Dünyada sadece burada yetişen ‘’kara gülü’’ ile bilinen, fıstık ağaçlarıyla çevrili, Fırat’ın kıyısındaki Eski Halfeti’de bizleri bekleyen teknelerimize binerek Fırat Nehri’nin kadim suları üzerinde gerçekleştireceğimiz tekne turumuz esnasında; Birecik Barajının suları altında kalan Savaşan Köyü’nü ve tarihi Rum Kale’yi görüyoruz. Ardından tekrar Şanlıurfa kent merkezine devam ederek; Eski Urfa konaklarının bulunduğu geleneksel mahalleri keşfedeceğimiz yürüyüş turumuza başlıyor Mutfak Müzesi, Ulu Camii, Fırfırlı Kilise ve Reji Kilisesi ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz ardından Urfa Çarşısı’nda alacağımız serbest zaman sonrasında Diyarbakır’a devam ediyor ve akşam yemeğinde Diyarbakır ciğerinin tadına baktıktan sonra Diyarbakır Havalimanı’na hareket ediyoruz ve İzmir’e geri dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. XQ 9283 sefer sayılı uçuş ile 22.10 hareket ediyoruz. Tahmini olarak 00.25’da İzmir Adnan Menderes Havalimanına ulaşıyoruz. Bir başka Yupa Tur organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.
Sabah Kahvaltısı: Otelimizde açık büfe olarak alınacaktır.
Öğle Yemeği: Serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Diyarbakır Ciğerci Remzi
Güzergah: Şanlıurfa-Halfeti-Şanlıurfa-Diyarbakır, 224 km

(E)

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • İzmir Diyarbakır/Diyarbakır İzmir uçak biletleri
 • 5*Hotelde 2 gece konaklama
 • Otelde Alınan Sabah Kahvaltısı (2) Akşam Yemeği (2)
 • Seyahat Sigortası
 • Yupa Tur Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Havalimanı vergileri

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • İlk gün yolda alacağımız sabah kahvaltısı
 • Tüm öğle yemekleri
 • Tüm içecekler
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 • Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcamalar
 • Halfeti Tekne Ücreti
 • Sıra Gecesi Organizasyonu

Sabah saat 05.30 ‘da İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar Sunexpress Kontuarının önünde buluşuyoruz.

 

Tur Tarihleri  İki Kişilik Odada Kişi Başı   Tek Kişilik Oda  İlave Yatak 7-12 Yaş Arası 3-6 Yaş Arası