GAP ve Konya Kültür Turu

%14

Aydın Çıkışlı

25 Ağustos/6 Gece 8 Gün

2155 TL

1845 TL


Gap Kültür Turu
5 Yıldızlı Hilton ve Dedeman Otellerde Konaklama Farkı
Halfeti Tekne Turu ve Nemrut Dağı’na Çıkış Ücreti Dahil

1.Gün 25 Ağustos 2019 Pazar Kuşadası/Aydın
17:00  Aydın eski otogar içinden hareket ( Güzergahımız Nazilli/Denizli/Dinar/Çay/Konya /Adana )
Siz değerli misafirlerimizi kayıt esnasında belirlenen noktadan alarak keyifli bir yolculuğa başlıyoruz.

2.Gün: 26 Ağustos 2019 Pazartesi Adana/Sabancı Camii/Taşköprü
Sabah erken saatlerde Adana’da sabah kahvaltımızı aldıktan sonra (extra) .Türkiye’nin en büyük cami olma özelliğine sahip Sabancı Merkez Cami rehberimiz eşliğinde ziyaret ediyoruz.Şehrin simgesi olan Seyhan nehri üzerinde kurulu olan Taş köprü’yü ziyaret ediyoruz. Dünya’nın araç trafiğine açık en eski köprüsü ve Romalılar tarafından 2.yy’da inşa edilmiş. Bu bölgede de çok önemli bir uygarlık olan Ramazanoğulları’nın geride bıraktıkları en önemli yapılardan birisi Ulu Camii sıradaki durak. 1541 yılında tamamlanan camii, duvarları ve içerisindeki mimarisi ile tarihi dokusunu ve kokusunu korumuş bir yapı. Buradan Tarihi Saat Kulesi’ni(Büyük Saat) görmeye gidiyoruz.
1881 yılında inşaatı başlamış ve hemen 1 yıl içerisinde bitirilerek 1882 yılında hizmete açılmış bir kule. Bu arada Türkiye’nin en uzun saat kulesi olma özelliğine sahiptir. Buraları gezdikten sonra rehberimizin eşleğinde görülmesi gereken diğer tarihi yerler görülecektir.
Öğle saatlerinde Adana’nın meşhur kebabını yiyip şalgamını içeceğiz.(ekstra)
Adana’da görülecek yerleri görüp kebabımızı yiyip, şalgamımızı içtikten sonra akşam saatlerinde konaklama için otelimze geliyoruz. Konaklama ve akşam yemeği 5 yıldızlı Sürmeli otelde.
http://www.surmelihotels.com/adana/

3.Gün 27 Ağustos 2019 Salı
Sabah 07:00’da uyanıp ,açık büfe sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra Adana’ya veda edip Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz
 İlk durağımız müdavimlerini; şairlerin, yazarların ve düşünürlerin oluşturduğu, Antep Harbi’nden Tasavvuf Söyleşilerine kadar pek çok sohbete tanıklık eden Türkiye’nin en eski kahvehanelerinden ünlü Tarihi Tahmis Kahvesi oluyor. Dünyanın en büyük Mozaik Müzesi olan; Birecik Barajı suları altında kalan Zeugma Antik Kenti’nin muhteşem mozaiklerinin ve daha pek çok eserin sergilendiği dünya standartlarında müze olma özelliği ile de ön plana çıkan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi ’ne gidiyoruz. Ardından yürüyerek sokaklarında Antep’in çarşılarını geziyoruz. Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedesten, İmam Çağdaş, Büyük Pasaj ‘da yöresel ürünlerinden almak, ünlü baklavasının tadına bakmak için serbest zaman kullanıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama 5 yıldızlı Park Dedeman otelde.
https://www.dedeman.com/TR/7-Oteller/281-Park-Dedeman-Gaziantep

4.Gün: 28 Ağustos 2019 Çarşamba  /Halfeti /Harran/Şanlıurfa
Sabah kahvaltısını otelimizde aldıktan sonra Gaziantep’e güzel anılarla veda ederek, bu kez de Fırat’ın suları altındaki Saklı Cennetin Kayıp Kenti Halfeti ’yi keşfe gidiyoruz. Sakin (CITTASLOW) Kentimizin; geçmişten günümüze olan hikâyesini Birecik Barajı ’nda sakince yapacağımız tekne turumuz(ekstra) sırasında dinliyoruz.  Sular altındaki evlerini, ağaçlarını hatta camilerini izlerken hep birlikte geçmişi hayal ediyoruz. “Fırat’ın suyundan, Halfeti’nin havasından ve toprağından ayırmayın beni diyen!” Dünyaca ünlü Siyah Gül ’ün de yetiştiği topraklardan ayrılarak, Tevrat`ta Hârân olarak, İncil’de aynı adla anılan bir kent olarak geçen, İslam tarihçilerinin ise kentin kuruluşunu Nuh Peygamberin torunlarından Kaynana veya İbrahim Peygamberin kardeşi Aran`a (Haran) bağladıkları Harran ’a gidiyoruz. Bölgenin iklim ve doğasıyla uyumlu, kendine özgü Harran Evleri ’ni ziyaret ederken, Harran Kalesi’ni Surlar’ını ve tarihin en eski İslam Üniversitesi ’ni görerek ziyaretimizi tamamlıyor ve şanlı şehrimiz Şanlıurfa ’ya gidiyoruz. Balıklı Göl (Aynzeliha ve Halil-ür Rahman Gölleri), RızvaniyE Cami (Zulümiye Cami), Mevlidi Halil Külliyesi ve Hz.İbrahim MağarasıHali-Ür  Rahman Cami ziyaret ettikten sonra otelimize yerleşiyor ve dileyen konuklarımızla; Ariflerin söze geldiği, çırakların dize geldiği, şiirlerin saza geldiği Sıra Gecesi kebaplı, çiğköfteli, ayranlı grubumuz için bizlere özel müsaitlik durumuna göre otelde veya dışarda alınacaktır yapılacaktır(ekstra 90 TL). Konaklama 5 yıldızlı Dedeman Şanlıurfa Otelde.
 https://www.dedeman.com/TR/7-Oteller/284-Dedeman-Sanliurfa/

5.Gün: 29 Ağustos 2019 Perşembe Şanlıurfa/ Göbeklitepe/Mardin/Midyat
Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra günümüzden yaklaşık 12.000 yıl öncesine doğru zaman tünelindeki yolculuğumuza devam ediyoruz. Göbeklitepe ’ye giderek; heyecan veren bilinen ve bilinmeyenlerine birlikte yolculuk yapıyoruz. Şu ana kadar bilinen verilere göre; İnsanoğlu ’nun gözlerini ilk kez dünyaya açtığı tahmin edilen ve Dünya’nın İlk Tapınağı olan, Dünya’nın nefesini tutarak gelişmelerini izlediği bu noktadaki ziyaretimizin ardından bu kez de Taşların Dile Geldiği Güneş’in Ülkesi Mardin’e doğru hareket ediyoruz. Mardin’e ulaştığımızda; Mor Behnam ile kız kardeşi Saro adına yapılan Kırklar Kilisesi ’ni ziyaretimiz ile başlıyoruz keşfimize. Ardından Artuklu ’nun güzel eseri Abdüllatif Cami ’ne gördükten sonra yörenin tarihi ve kültürel zenginliklerini yansıtan, arkeolojik ve etnografik eserlerinin de sergilendiği Mardin Müzesi ’ne gidiyoruz. Taş işlemeleriyle ünlü, zamanın önemli eğitim kurumlarından Zinciriye Medresesİ ile ziyaretlerimizi tamamlıyor ve Mardinde ki özel belgeli butik Kaya Ninova otelimize yerleşiyoruz. ( Mardin’de ki yöresel set menü, çorba, salata, içliköfte kızartılmış, senbüsek, kiremitte güveç, bademli pilav, irmik tatlısı, su ).
https://www.kayaninovaotel.com/

6.Gün: 30 Ağustos 2019 Cuma Midyat/ Hasankeyf/Adıyaman
Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Süryani Kadim Cemaatinin ünlü ve büyük yapıtı, dünyanın ayakta kalan en eski Süryani Ortodoks Manastırı olan Mor Gabrıel (Deyrulumur) Manastırı ’nı keyifle ziyaret ediyoruz. Gezimize Sıla ve Adını Kalbime Yazdım Dizilerinin de çekildiği ve daha birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evini gezerek başlıyoruz. Tarihi Midyat Evlerinin arasından yürüyerek güzel vakitler geçiriyoruz.Ardından gümüşün TELKÂRİ olarak ustalarının elinde dile geldiği Midyat ’da alışveriş için zaman aldıktan sonra  yakında Ilısu Barajı ile sular altında kalacak olan Hasankeyf’e varıyoruz. Hasankeyf gezimizde Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Türbesi, El Rızık Camisi, Sultan Süleyman Camisi, Tarihi Hasankeyf Köprüsü, Tarihi Hasankeyf Kalesi, Artuklu Döneminde var olan Eski Darphane ve Mağara Evleri göreceğimiz başlıca yerler olacak. Hasankeyf gezimizi tamamladıktan sonra Türkiye’de ilk petrol kuyusunun bulunduğu ilimiz Batman’ı panoramik olarak gördükten sonra Burada rehberimiz ile birlikte öğle yemeği molamızı veriyoruz. Gezilerimizin ardından, Adıyaman’a olan yolculuğumuza başlıyoruz.AtatürkBarajını Panoramik gördükten sonra Adıyaman’avarıyoruz.Akşam yemeği vekonaklama 5 yıldızlı Hilton Garden otelde. 
https://www.hilton.com.tr/oteller/turkiye/adiyaman/hilton-garden-inn-adiyaman/

7.Gün 31 Ağustos 2019 Cumartesi Nemrut Dağı/Konya 
Sabah çok erken saatlerde misafirlerimizle Nemrut Dağına çıkarak eşsiz Gündoğumunu izliyoruz. Adıyaman`ın Kahta İlçesinde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireç taşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı, henüz keşfedilememiştir. 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

Burada güneşin doğuşunu izledikten sonra sabah kahvaltısı ve çıkış işlemlerini yapmak için otelimize geri dönüyoruz. Kahvaltı ve çıkış işlemlerini tamamladıktan sonra Konya’ya doğru yola çıkıyoruz. Güzergahımız Adıyaman,Osmaniye, Adana çevreyolu, Tarsus ve Konya. Bu yolculukta 670 km yol gideceğiz yaklaşık 9 saat sürmektedir.
Akşam saatlerinde Konya’ya varıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği 5 yıldızlı Konya Dedeman otelde.
https://www.dedeman.com/TR/7-Oteller/282-Dedeman-Konya-Hotel-Convention-Center/354-Hakkinda/

8.Gün 01 Eylül 2019 Pazar Konya/Beyşehir/Aydın/Kuşadası
Sabah kahvaltımızı açık büfe şeklinde otelimizde aldıktan sonra ”Gel! Gel! Ne olursan ol, yine gel!” diyen Mevlana’nın sözüne kulak veriyor ve Konya gezimize başlıyacağız. Hoşgörünün ve insan sevgisinin çağlayarak aktığı, günümüze ulaştırdığı felsefesiyle dünyaca ünlü Mevlana ’nın Müzesi ve Türbesi , Şems-İ Tebrizi Câmi Ve Türbesi,Alaeddin Tepesi, Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi, İnce Minareli Medrese’yi geziyoruz.

Mevlana Türbesi: Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı`nın yeri, Selçuklu Sarayı`nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna`nın babası Sultânü`l-Ulemâ Bâhaeddin Veled`e hediye edilmiştir. Müze alanı bahçesi ile birlikte 6.500 m² iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte 18.000 m²ye ulaşmıştır.
Şems-İ Tebrizi Câmi Ve Türbesi: Türbe, klâsik Selçuklu kümbetleri tipindedir. Üstü sonradan örtülen kurşun bir çatı ile kaplıdır ve kubbenin altında büyük bir sanduka mevcut olup burada Şems-i Tebrizi’nin naaşının olduğu kabul edilmektedir. Hz. Mevlâna`nın düşünce hayatından çok önemli bir yere sahip olan Şems-i Tebrizi’nin Türbesi ve Mescidi Konya`da en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.
Alaeddin Tepesi: 1941 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan kazılar sonucu tepedeki ilk yerleşimin MÖ 3000`lerde, Erken Tunç Çağında başladığı anlaşıldı. Bu dönemden sonra sırasıyla Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yerleşim yeri olarak kullanılmaya devam edildi. Günümüzde ise tarihi değerinin yanı sıra bir mesire yeri konumundadır.
Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi: Konya Çini Eserler Müzesi olarak kullanılan Karatay Medresesi, Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykâvus zamanında Emir Celâleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmıştır. Medresenin iç mekânları mozaik ve plaka çiniler ile kaplanmıştır. Mimarının Muhammed bin Havlan olduğu tahmin edilmektedir. Medrese, Selçuklular devrinde hadis ve tefsir ilimleri okutulmak üzere “Kapalı Avlulu Medrese” grubunda beden duvarları taştan, kubbe ve tonozlar tuğladan inşa edilmiştir. Sille taşından inşa edilmiştir. Tek katlıdır. Giriş doğudan gök ve beyaz mermerden yapılmıştır.
İnce Minareli Medrese: Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykâvus Devrinde Vezir Sâhib Atâ Fahreddin Ali tarafından, hadis ilmi okutulmak üzere 1264 yılında inşa ettirilmiştir. Yapının mimarı Keluk bin Abdullah’tır. Selçuklu Devrinin “Kapalı Avlulu Medrese” grubunda olup, tek eyvanlıdır. Doğusunda yer alan taç kapı, Selçuklu Devri taş işçiliğinin en güzel ve nadîde örnekleri arasındadır.
Rehberimiz eşliğinde görülmesi gereken diğer yerleri gezerken öğle yemeğinde Konya’nın meşhur etli ekmek veya fırın kebabını yiyoruz.(ekstra) 
Saat 15:00 sıralarında Konya’dan ayrılıyoruz. Dönüş yolculuğumuza başlarken ilk durağımız Beyşehir’deki  tarihi Eşrefoğlu Cami oluyor. Beyşehir Gölü’nün 100 metre kuzeyinde, Eşrefoğlu Mahallesi’nde yer alır. Cami, 1299 yılında bir türbe, kervansaray ve hamam ile bir külliye şeklinde, Eşrefoğlu Emir Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır. Yapı, genel olarak Selçuklu geleneğini devam ettirmektedir. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan yapının harim kısmı, mihrap duvarına dik 7 sahın oluşturacak şekilde ahşap direklerle tanzim edilmiştir. Orta sahın yan sahınlardan daha geniş tutulmuştur. Tavanın ortasında aydınlık feneri olarak da adlandırılan hem iç mekana ışık verdiği, hem de zemindeki havuza dolan kar sayesinde ahşap aksamın ihtiyaç duyduğu nemi sağladığı düşünülen bir boşluk yer almaktadır.

Eşrefoğlu cami gezimizi tamamladıktan sonra Eğirdir Gölü ve Isparta üzerinden Aydın Kuşadası’na doğru dönüş yolcuğumuza başlıyoruz. Güzergahımız: Beyşehir, Eğirdir Gölü, Isparta, Dinar, Denizli, Nazilli,Aydın ve Kuşadası. Grubun isteği doğrultusunda Eğirdir Gölünde mola verilip balık yenilebilir.(ekstra)
Not: Acente veya rehber  gerekli görüldüğü durumlarda tur programına bağlı kalmak koşuluyla, programda değişiklik yapabilir.
Mücbir sebeplerden (hava, yol, ziyaret yerlerindeki yoğunluk vb.) ve ya misafirlerimizin rehberimizin verdiği zamanlamalara uymamaları sebebiyle tur programımızda yazdığı halde gezilemeyen yerlerden YUPA TUR kesinlikle sorumlu değildir.

Bir başka Yupa Turizm organizasyonunda buluşmak üzere ayrılıyoruz, ve diyoruz ki; 
Bizi Bizimle Gezenlere Sorun, Sonra Karar Verin

Detaylı Bilgi ve Rezervasyon için
Aydın Ofis : 0256 213 07 01 Kuşadası Ofis: 0256 614 99 33

Aydın AVCI 0532 760 66 21 - 0549 414 14 41

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • Otellerde 5* yıldızlı otellerde 6 Gece Yarim Pansiyon Konaklama 
 • Lüks Otobüsler Ile Ulasim 
 • Profesyonel Rehber Ile Çevre Gezileri 
 • Otobüs Içi Ikramlar 
 • Açik Büfe 6 Sabah Kahvaltisi 
 • Açik Büfe veya Set Menü 6 Aksam Yemegi
 • Nemrut Dağı minibüs ücreti
 • Halfeti Tekne Turu
 • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • Sıra Gecesi (90 TL)
 • Tüm Öglen Yemekleri 
 • Tüm Yemeklerde Alinan Içecekler 
 • Tüm Özel Harcamalar 
 • Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar 
 • Müze Giris Ücretleri + Müzekart(70 TL)

Bu program 6502 sayılı tüketici kanuna göre hazırlanmıştır.

Notlar
Turumuz kesin çıkışlıdır.
Bu turlarımızda otobüste koltuk atlama sırası olacaktır.
Tur için kontenjanımız 44 kişi ile sınırlıdır.
Kişi sayısına göre aracımız 27,31,39 veya 46 kişilik olacaktır.
B2 ve D2 belgeli, 2013 ve 2014 model araçlar kullanılacaktır.

 

 Tarihler  İki Kişilik Odada Kişi Başı   Tek Kişilik Oda  İlave Yatak 07-11,99 Yaş Arası Çocuk 03-6,99 Yaş Arası Çocuk 0-02,99  Yaş Arası Çocuk
 19 Ekim 2019 1845.00 TL 2195.00 TL 1825.00 TL 1365.00 TL 545.00 TL Ücretsiz

Nakit ödemede vade farksız ve kredi kartı olmadan 5 eşit taksitle ödeme imkanını sizlere sunuyoruz.
1.Taksit 20 Şubat
2.Taksit 20 Mart
3.Taksit 19 Nisan
4.Taksit 20 Mayıs
5.Taksit 20 Haziran