UÇAKLI BUTİK MARDİN

%0

İzmir

2 Gece / 3 Gün

TL

TL


Diyarbakır-Tarihi Hasanpaşa Hanı-Diyarbakır Ulu Camii-Tarihi Surlar-Tarihi On Gözlü Köprü-Mardin-Zinciriye Medresesi-Midyat-Mor Gabriel Süryani Manastırı-Devlet Konut Evi-Midyat Gümüşçüler Çarşısı- Hasankeyf-Deyrulzefaran Manastırı- Dara Antik Kenti

1.Gün: Siz Değerli Misafirlerimiz ile Sabah saat 05.30 ‘da İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar Sunexpress Kontuarının önünde buluşuyoruz ve rehberimiz eşliğinde XQ 9192 Sefer sayılı uçuş ile 06.40’da Diyarbakır uçağımıza biniyoruz. Diyarbakır Havalimanı’nda bizi bekleyen tur otobüsümüze ulaştıktan sonra kahvaltı molası için Tarihi Hasanpaşa Hanı’na geçiyoruz. Geleneksel bir ortamda alacağımız kahvaltımızın ardından, Anadolu’da inşa edilmiş en eski camiilerden biri olan, şehrin en anıtsal yapısı Diyarbakır Ulu Camii ziyaretimizi gerçekleştirip, Eski Diyarbakır’ın sembol yapıların Dört Ayaklı Minareye devam ediyoruz. Bizans dönemine ait, dört yuvarlak sütun üzerine oturtulmuş Akkoyunlu eseri Minare’yi gördükten sonra ülkemizin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeyi başarabilmiş noktalarından Tarihi Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’ni aracımızla panoramik olarak görüyor, ardından Mezopotamya’nın kadim nehirlerinden Dicle Nehri üzerinde bulunan Tarihi On Gözlü Köprü’yü fotoğraflıyoruz. Programımızın devamında, çok katmanlı tarihi, geleneksel taş konakları ve çok kültürlü ortamıyla medeniyetler beşiği ve masal diyarı olarak adlandırılan Mardin’e hareket ediyor Güneydoğu Mutfak Kültürü’nün seçkin lezzetlerini tadabileceğimiz öğle yemeği molamızı alıyoruz. Öğle yemeğinin ardından; Eski Mardin merkeze devam ediyor, burada bulunan Mardin Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, PTT Binası (Şahtana Konağı), Eski Mardin Sokaklarının birbirinden etkileyici yapılarını rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Ardından Mardin çarşısında; kuruyemiş, badem şekeri, sabun, hediyelik bakır eşyalar gibi yöresel ürünlerin alışverişini yapabileceğimiz çarşıda serbest zaman alıyoruz. Günümüzün finalinde, bölge insanının ‘’ova denizi’’ olarak adlandırdığı Mezopotamya Ova manzarasına hakim bir cafede çay ve kahvelerimizi yudumluyor ve günümüzü sonlandırıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Sabah Kahvaltısı: Tarihi Hasanpaşa Hanı’nda serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)
Öğle Yemeği: Ebrar Restaurant’da yöresel yemekler olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otel de set menü olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Konaklama Oteli: Ramada Otel vb.
Güzergah: Diyarbakır Havaalanı-Mardin 115 Km

2.Gün: Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Tur Abdin bölgesinin kalbi olan Süryani cemaatinin en önemli yerleşimlerinden olan Midyat’a hareket ediyoruz. Burada Kadim Süryani Cemaati’nin en önemli ve en büyük manastırı olan Mor Gabriel Manastırı ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Süryani kültür ve mimarisi, manastır yaşamı hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz ziyaretimiz sonrasında fıstık ağaçları ve üzüm bağları arasından geçerek Midyat merkeze ulaşıyoruz. Burada, Gümüşçüler Çarşısı’nda konuk olacağımız bir dükkanda Midyat’ın en önemli geleneksel sanatı telkâri hakkında bilgilendiriliyor ve alışverişlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ardından, Midyat’ın tarih kokan sokaklarında, taş konakların bulunduğu sokaklardan geçerek Gelüşke Hanı’nı görüyor ve yürüyerek Devlet Konukevi’ne ulaşıyoruz. Sıla Konağı olarak da adlandırılan, popüler dizi ve filmlerden hatırlayacağımız, mimarisiyle görenleri büyüleyen Konukevini geziyor ardından öğle yemeği molamızı alıyoruz. Sonrasında rotamızı çevrede bulunan çok sayıda Süryani köyünün en ilginçlerinden biri olan Aynvert (Gülgöze) Köyü’ne çeviriyoruz. Akabinde bir sonraki durağımız Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf oluyor. Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak olmasıyla gündeme gelen ve binlerce yıllık tarihi birikime sahip olan ilçede Eski Hasankeyf’ten taşınan tarihi yapıların bulunduğu Arkeopark’a devam ediyoruz. Burada Tarihi Artuklu Hamamı ve görkemli Zeynel Bey Türbesi’ni gördükten sonra Eski Hasankeyf’i de orijinal yerinde görüp, Dicle Nehri kıyısında bir çay-kahve molası veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Sabah Kahvaltısı: Otel de açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Öğle Yemeği: Cihan Lokantasında serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otel de set menü olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Konaklama Oteli: Ramada Hotel vb.
Güzergah: Mardin-Midyat-Mardin 252 Km

3.Gün: Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında yol üzerinde Mardin için söylenen “Gündüz seyranlık, Gece gerdanlık” sözünü tescillercesine güzel Mardin fotoğrafları çektikten sonra Mezopotamya ovasının düzlüğüne doğru devam ediyoruz. Mezopotamya’nın önemli gezi noktalarından olan ve bölgenin Efesi olarak bilinen Dara antik Kentine varıyoruz. Burada Roma Dönemi’ne tarihlenen görkemli su sarnıcını, son derece etkileyici olan Nekropol’ü gördükten sonra Mardin’deki gezimizi unutulmaz kılacak noktalardan biri Deyrulzafaran Manastırına geçiyoruz.  Burada yapacağımız gezi sırasında Süryani çay, kahve ve çöreklerinden tatma fırsatını buluyoruz. Manastırdan ayrılarak son noktamız olan Mezopotamya ovasına karşı bir seyir terası niteliğindeki Kasımiye Medresesine hareket ediyoruz. Akkoyunlu Hükümdarı Cihangir’in oğlu Kasım tarafından yaptırılan, dönemin El Cezeri gibi önemli bilim adamlarına ev sahipliği yapmış ve yetiştirmiş önemli bir medresedir. Buradaki anlamlı gezimizi sonlandırarak Mardin merkezde bulunan, Mezopotamya tarih ve kültürünü tarihi buluntular ve etnografik eserlerle son derece etkileyici biçimde yansıtmayı başarabilmiş Mardin Arkeoloji Müzesi’ne devam ediyoruz. Mardin merkezde vereceğimiz serbest zaman sonrası Mardin’e veda ederek, Diyarbakır Havalimanı’na hareket ediyoruz ve İzmir’e geri dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. XQ 9283 sefer sayılı uçuş ile 22.10 hareket ediyoruz. Tahmini olarak 00.25’da İzmir Adnan Menderes Havalimanına ulaşıyoruz. Bir başka YUPA TUR organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.
Sabah Kahvaltısı: Otel de açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.
Öğle Yemeği: Mardin de serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Dicle Kent Ciğerci Remzi de serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)
Güzergah: Mardin-Diyarbakır 106 Km

(E)

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • İzmir Diyarbakır - İzmir gidiş dönüş Uçak biletleri
 • Hotelde 2 gece konaklama
 • Otelde alınan sabah kahvaltısı (2) akşam yemeği (2)
 • Programda belirtilen tüm turlar ve geziler
 • Yupa Tur Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Seyahat Sigortası
 • Havalimanı vergileri

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • İlk gün yolda alacağımız sabah kahvaltısı
 • Tüm öğle yemekleri
 • Tüm içecekler
 • Müze, ören yeri ve milli park giriş ücretleri
 • Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcamalar

ADNAN MENDERES HAVA LİMANI (05:00)

 

Tur Tarihleri  İki Kişilik Odada Kişi Başı   Tek Kişilik Oda  İlave Yatak 7-12 Yaş Arası 3-6 Yaş Arası