Vizesiz Balkan Turu

%0

İzmir Çıkışlı

7 Gece 8 Gün


1. Gün: İzmir- İstanbul -Tiran -Elbasan-Ohrid 
Siz değerli misafirlerimizle Adnan Menderes Havalimanında saat 02:45‘te buluşuyor  ve THY seferi ile saat 03:45’te İstanbul’a hareket ediyoruz. İstanbul Atatürk Havalimanına inişimizin ardından Türk Hava Yolları’nın TK1073 sefer sayılı uçağı ile saat 07:45’de Tiran’a hareket ediyoruz. Saat 08:25’de Tiran’a varıyoruz. Pasaport, bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından özel otobüslerimizle Tiran şehir turu için alandan hareket ediyoruz.20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca`nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar`ın dağlık ülkesi , 1614`te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920`de Arnavutluk`un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerler arasındadır. Tiran turumuzun ardından Elbasan’dan geçerek Balkanlar’ın incisi Ohrid’e hareket ediyoruz. Varışımız sonrası Balkanların en büyük göllerinden biri olan Ohrid Gölünden ismini alan Ohrid şehrinde birlikte yapacağımız tur esnasında , Ohrid Camii, Türk Çarşısı, Haydar Kadı Camii, Yeni Camii, Bedesten, İshak Bey Camii, Hamam, Roma Dönemi Antik Şehir kalıntısı, Keraklea Lynketis, Saat Kulesi, Aya Dimitri Kilisesi, Ayasofya Klisesi, Aya Klement Manastırı, Aya Kaneo Kilisesi, Aya Pantelejmon Kilisesi, Samoil Kalesi görülecek yerler arasındadır .Turumuzun ardından Ohrid çarşısında alışveriş için serbest zaman bırakıyoruz. Dileyen misafirlerimiz ekstradüzenlenicek olan Ohrid Gölü Tekne Turuna katılabilirler. Konaklama Ohrid’deki otelimizde.
İsteğe Bağlı Ekstra Ohrid Tekne Gezisi: 10 EUR
2. Gün: Ohrid -(St.Naum) -Resne -Bitola(Manastır) -Üsküp 
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Bitola(Manastır)’a hareket ediyoruz.Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenicek olan Ohrid gölünün doğduğu yer ve muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan St.Naum Turuna katılabilirler. Yolumuz üzerinde Resne’de bulunan ve İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resne’li Niyazi’nin Sarayını panoramik olarak görüp Bitola’ya varıyoruz. Manastır(Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Cami’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Üsküp’e hareket ediyoruz. Üsküp’e varışımız sonrası panoramik şehir turuna başlıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı,Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar Nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısına gidiyor ve Türk Çarşısındaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Hangünümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp’te, günümüzde 3 han binası kalmıştır. 15.yy’ın ikinci yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş Saat Kulesi’ni, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camisi’ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Cami’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimizin ardından Türk Çarşısı’nda alışveriş için bir saat serbest zaman verilecektir. Şuşka biberi, ustrumca yer fıstığı,çarıklar alabileceklerimiz arasında yer alıyor. Turumuzun bitimi ile birlikte otelimize transfer  oluyoruz. Konaklama Üsküp’teki otelimizde.
İsteğe Bağlı Ekstra ST.Naum Turu: 20 EUR
3. Gün: Üsküp - Kosova(Priştina – Prizren) - Üsküp
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası tam günlük serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenenicek olan tam günlük Kosova (Priştina – Prizren) Turuna katılabilirler. Bu turumuzda otel önünden hareketimiz ardından nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman Arnavutlardan oluşan, dünyanın en genç devletlerinden Kosova’nın başkenti Priştina’ya şehir turu için otelimizden hareket ediyoruz.  Çok yakın bir zaman önce bir insanlık dramının yaşandığı eski Osmanlı topraklarında, duygu yüklü bir gün geçireceğiz. Göreceğimiz yerler arasında, Çarşı, 15. yy.’da Sultan Beyazıt tarafından yaptırılmış Çarşı Camii, 19.yy.’da halka namaz saatlerini hatırlatabilmek üzere yapılmış Saat Kulesi, 1461 yılında II. Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış Sultan Murad Camii, 19. yy.’dan kalma hamam, 16.yy.’da inşasına başlanıp 19.yy.’da tamamlanabilmiş Yaşar Paşa Camii, Kosova Bilim ve Sanat Akademisi olarak kullanılan 19. yy.’dan kalma Osmanlı konağı ve Murad Hüdavendigar Türbesi var. Priştina’daki turumuzun ardından 100 kmlik otobüs yolculuğu ile Prizren’e gideceğiz.  Balkanların belki de en şirin şehirlerinden biri olan Prizren turumuza başlamadan öğle yemeği için serbest zaman vereceğiz. Prizren’de yapacağımız tur esnasında 17. yy.’dan kalma Türk Hamamı, 1615’de yapılmış Sinan Paşa Camii, Prizren Kalesi, Ortodoks Kilisesi, Christ Saviour Kilisesigörülecek yerler arasındadır. Turun bitimi ile birlikte 85 kmlik yolculukla Üsküp’e varıyoruz. Konaklama Üsküp’teki otelimizde Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenicek olan Makedon Gecesi Turuna katılabilirler.

İsteğe Bağlı Ekstra Priştina-Prizren Turu: 55 EUR
İsteğe Bağlı Ekstra Makedon Gecesi: 30 EUR

4. Gün: Üsküp – (Matka Kanyonu) – Belgrad
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Belgrad’a hareket ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenicek olan eşsiz güzelliği ile bilinen Matka Kanyonu Turuna katılabilirler.Varışımız sonrası panoramik Belgrad turumuza başlıyoruz. Panoramik Belgrad şehir turumuz sırasında Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerler arasındadır. Turumuzun bitimi ile birlikte otelimize transfer oluyoruz. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenicek olan Tuna ve Sava Nehri Tekne Turuna katılabilirler. Konaklama Belgrad’taki otelimizde.
İsteğe Bağlı Ekstra Matka Kanyonu Turu: 10 EUR
İsteğe Bağlı Ekstra Tuna ve Sava Nehri Tekne Turu: 15 EUR
5. Gün: Belgrad – Saraybosna 
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Saraybosna’ya hareket ediyoruz.Varışımızla beraber panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenicek olan savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı  Savaş Tüneli ve Müzesi Turuna katılabilirler. Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezintimizi yapıyoruz. Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi’ni geziyoruz. Ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camii’ni geziyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi, Saraybosna’da Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu’nu görüyoruz. Ardından I. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü’nü gezdikten sonra Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesinden su içiyoruz. Son olarak Fatih Sultan Mehmet Han’a atfedilen Fatih Camii’ni ziyaret ettikten sonra otelimize transfer ve odalara yerleşme. Konaklama Saraybosna’daki otelimizde.
İsteğe Bağlı Ekstra Savaş Tüneli ve Müzesi Turu: 15 EUR (Girişler dahil)
6. Gün: Saraybosna (Travnik – Vrelo Bosna )
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası tam günlük serbest zaman .Dileyen misafirlerimiz  ekstra düzenlenecek olan Travnik-Vrelo Bosna Turuna katılabilirler. İlk olarak Igman dağının kenarında, içerisinde Bosna nehrinin kaynağınında bulunduğu, zamanında Tito’nun emriyle düzenlenmiş olan  ve içerisinde mükemmel yürüyüş parkurları ,faytoncuları ,otantik kahvehaneleriyle ünlü ,Saraybosna’nın en büyük milli parkı olan Vrelo Bosna’ya hareket ediyoruz.Doyulmaz güzelliklere ev sahipliği yapan Vrelo Bosna Milli Parkı ziyaretlerimiz sonrasında Travnik’e doğru hareket ediyoruz. Travnik`e vardığımızda öncelikle  eski kaleyi gezmeye başlıyoruz. Bosna Krallığında yapılmış ve Osmanlı hakimiyeti sırasında süslenmiş kaleyi ziyaretimizden sonra. Osmanlı’nın Bosna`da yapmış olduğu ilk camii olan " Sulejmanije" camiisini geziyoruz. Şehir merkezinde gezinti yapıyoruz. Travnik şehrinde görülmesi gereken en önemli yerlerden birisi olan Nobel Barış ödüllü yazar IvoAndric`in evine uğruyoruz. Özellikle Balkan coğrafyasında yaşanan etnik ayrımcılığın nedenlerini Dünya’ya en güzel şekilde anlatan bu ünlü yazarın müzeye çevrilmiş olan evini ziyaret ettikten sonra Fatih Sultan Mehmed`in su içtiği rivayet edilen Mavi Suyugeziyoruz. Daha sonra Saraybosna`ya doğru yola çıkıyoruz. Konaklama Saraybosna’daki otelimizde. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenicek olan Boşnak Gecesi Turuna katılabilirler.

İsteğe Bağlı Ekstra Travnik-Vrelo Bosna Turu:45 EUR
İsteğe Bağlı Ekstra Boşnak Gecesi: 40 EUR

7. Gün: Saraybosna–Konjic–(Blagay)-Mostar–(Kravice)-TrebinjeveyaÇevresi(Dubrovnik)
Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ardından odaların boşaltılması ile beraber özel otobüslerimizle otelimizden ayrılarak  Mostar`a hareket ediyoruz. Mostar yolculuğumuz  bazı durulacak noktalarda  molalar vererek  yaklaşık 2.5 saat sürecektir. İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic (konyitz) köprüsünü görme ve  Neretva nehri kenarında kahve keyfi icin mola veriyoruz.Dileyen misafirlerimiz ekstradüzenlenicek olan Blagay Turuna katılabilirler.Sonrasında Mostar`a varış ardından  yürüyerek yapacağımız şehir turumuzda önce Mostar Köprüsü`nü görüyoruz. (Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir.) Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı, ancak Türkiye Cumhuriyeti`nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Koska Mehmet Paşa Camii`ni görüyoruz. Dileyen misafirlerimiz ekstradüzenlenecek olan Balkanların en muhteşem şelalerinden olan Kravice Şelalesi turuna katılabilirler.Mostar turumuz sonrası konaklama yapılacak şehre hareket ediyoruz. Turumuzun bitişi ile otantik şehir olan Tribinje(veya Çevresi)’deki otelimize transfer ardından yerleşme. Konaklama Tribinje(veya Çevresi)’deki  otelimizde. Dileyen misafirlerimiz rehberiniz tarafından ekstra olarak organize edilecek olan Dubrovnik Akşam Turuna katılabilirler.(Bu tura katılabilmek için misafirlerin yeşil pasaport sahibi veya geçerli kullanılabilir Schengen vizesi ya da Hırvatistan vizesi olması gerekmektedir.)Turumuz sırasında Dubrovnik Şehrini akşam panoramik olarak keşfetmeye başlıyoruz. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış eski şehir meydanını yürüyerek geziyoruz. Kuleler, muhteşem surlar, 14. yy.’dan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı, şehir kapıları, kuleler ve diğer önemli yapılar görülecektir.
İSTEĞE BAĞLI Ekstra Blagay Turu: 15 EUR
İSTEĞE BAĞLI Ekstra Kravice Şelalesi Turu: 45 EUR
İSTEĞE BAĞLI Ekstra Dubrovnik Akşam Turu: 45 EUR
8. Gün Trebinje–Kotor–Budva–Tiran  

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı sonrası , Dünyanın en genç devletlerinden Karadağ’a geçiyoruz. İlk durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor. Burada StariGrad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağınız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Kotor turumuz sonrası son olarak Budva’ya hareket ediyoruz. Budva da eski şehir ve kale’yi ziyaret ediyoruz. Budva’da vereceğimiz serbest zaman sonrası zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur’lu bir multimilyardere satılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırma aşamasında olan muhteşem St.Stefan’ı ve Budva’yı panoramik olarak tepeden görebileceğimiz bir mola Podgorica havalimanına transferimizi sağlıyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından, Türk Hava Yolları’nın TK1088 sefer sayılı uçağı ile saat 20:55’de İstanbul’a hareket ediyoruz. Saat 23:40’da İstanbul’a vardıktan sonra THY uçuşu ile saat 01:35 ‘te İzmir’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardından bir sonraki seyahatinizde görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

**PROGRAMA KATILIM İÇİN VİZE GEREKMEMEKTEDİR. PASAPORTUNUZUN GEÇERLİLİK TARİHİ SEYAHAT DÖNÜŞ TARİHİNDEN İTİBAREN EN AZ 6 AY OLMALIDIR.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • İzmir-Tiran/Podgarica-İzmir Türk Hava Yolları Seferleri İle Uçuşlar
 • Programda Belirtilen Şehirlerde Toplam 7 Gece Kahvaltı Dahil Konaklama
 • 1 Gece Ohrid, 1 Gece Üsküp, 1 Gece Belgrad, 1 Gece Saraybosna, 1 Gece Trebinje otellerinde alınan 5 akşam yemeği
 • Seçilen Kategorideki Otellerde 7 Gece Konaklama
 • Programda belirtilen tüm turlar ve geziler
 • Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Programda Belirtilen Şehirler Arası Ulaşımlar ve Yurtdışında Havaalanı Transferleri
 • Şehir vergileri ve Gümrük vergileri
 • Zorunlu seyahat sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır)

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • İlk gün yolda alacağımız Sabah kahvaltısı
 • Tüm öğle yemekleri ve Tüm İçecekler
 • Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcamalar
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 • İsteğe Bağlı Turlar ve Otel Aktiviteleri
 • Seyahat Sağlık Sigortası 70 Yaşüstü farkı (15 Euro)
 • Yurtdışı Çıkış Harç Pulu (15 TL)
 • Ekstra Turlar