Vizesiz Uçaklı Baştan Başa Balkanlar

%0

İzmir

7 gece 8 Gün/ İzmir Çıkışlı


1.GÜN PAZAR İZMİR - BELGRAD
Pazar günü akşam 22:35`de İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali`nde buluşuyor ve Check-In işlemlerimizi tamamladıktan sonra SUNEXPRESS HAVA YOLLARI`na ait, XQ 5956 sefer sayılı 189 kişilik Boeing 737-800 tipi uçağımız ile 00:35`de AKTARMASIZ DİREKT Belgrad`a hareket ediyoruz. Yaklaşık 1 saat 20 dakikalık uçuşumuzun ardından yerel saat ile 00:55`de varış ve pasaport işlemlerinin ardından otelimize transfer ve yerleşme. Konaklama Belgrad yakınlarındaki otellerimizde.

2.GÜN PAZARTESİ BELGRAD - SARAYBOSNA
Sabah kahvaltımızın ardından Belgrad şehir turumuz. Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan şehir turu esnasında görülecek yerler arasındadır. Şehirdeki kapsamlı gezimizin ardından Saraybosna`ya doğru yola çıkıyoruz. Varışımızı takiben otellerimize transfer ve yerleşme. Konaklama Saraybosna yakınlarındaki otellerimizde.

3.GÜN SALI SARAYBOSNA - MOSTAR
Sabah kahvaltımızın ardından Saraybosna şehir turumuz. Şehir iki asır boyunca Balkanlar`ın kültür başkentliğini yapmış, 1914`te Avusturya - Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand`ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı`nın çıktığı yer olmuştur. 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar`ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış olsa da kent halen güzelliğinin büyük ölçüde korumaktadır.
Saraybosna`da yapacağımız panoramik şehir turumuzda meşhur Baş Çarşı, tarihi Osmanlı hanı; Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914`te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin Avusturya - Macaristan yönetimi altında kaldığı dönemde yapılan batı tarzı binalarını görebileceğiniz Ferhadiye Caddesi görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuzun ardından Mostar`a hareket ve varışımızı takiben Mostar turumuz. 1992 savaşında yıkılan köprüsüyle anılan Mostar 600 yıllık geçmişe sahip. Bosna-Hersek`i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek`in en büyük şehridir Mostar. Şehri tanıtan yürüyüş turumuzdaki ilk durağımız, 1557`de Mimar Sinan`ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin`in inşa ettiği ancak 1992`de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004`te Türkiye`nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi`ndeki Mostar Köprüsü. Ardından Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii ve Eski Hamam göreceğimiz yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde otellerimize transfer ve yerleşme. Konaklama Mostar yakınlarındaki otellerimizde.

4.GÜN ÇARŞAMBA MOSTAR - (BLAGAJ - POÇİTEL)- (PERAST - KOTOR - BUDVA) - PODGORICA
Sabah kahvaltımızın ardından dileyen misafirlerimiz ile birlikte Blagaj - Poçitel turumuza katılma imkanı. Blagaj, Bosna`nın içinden de geçen “Neretva” nehrinin doğduğu yer. Blagaj`ı önemli kılan ise hemen su kaynağının bulunduğu mağaranın yanı başında bulunan “Blagaj Tekkesi”. Bölge 1465`de Osmanlıların eline geçtiği dönemde kurulan bu Bektaşi Tekkesi, bölgenin yerel halkı olan Boşnakların hızla Müslümanlığı seçmesinde büyük rol oynadı. Blagaj Tekkesi`nin bir de çok önemli kahramanı var: Sarı Saltuk... Sarı Saltuk, Fatih Sultan Mehmet`in oğlu Cem Sultan`ın himayesinde derlenen ve `Saltukname’ adıyla da bilinen halk efsanesinin kahramanı... Anadolu`nun ve Rumeli`nin fethi sırasında önemli rol oynayan, efsaneleştirilmiş bir Bektaşi babası... Güçlü, korkusuz, ama bir o kadar da bağışlayıcı ve hakkaniyetli bir kahraman olan Sarı Saltuk, bu özellikleriyle birçok coğrafyada halkın sevgilisi olmuş. Hatta sadece Müslümanlar için değil Hıristiyanlar için de önemli bir kahraman. Bu yüzden Blagaj Tekkesini her dinden yüz binlerce kişi ziyaret ediyor. Blagaj`ın muhteşem doğasını ve Blagaj Tekkesinin efsanelerini arkamızda bırakıp ve UNESCO Kültür Mirası Listesi`nde de yer alan Osmanlıların sınır kasabası, Poçitel`e hareket ediyoruz. Boşnakça `Başlangıç Noktası` demek olan Poçitel, Osmanlı`nın batıdaki en büyük rakiplerinden olan Venedik’lilere bağlı Dubrovnik ile sınır komşusuydu. Tamamen taştan inşa edilmiş bu sınır kenti, Osmanlı`nın askeri mimari dehasının en iyi örneği. Nehir kenarından başlayan ve oldukça dik bir yamaç ile yükselen kent, en tepede bulunan kalesiyle aslında tam bir geçilmez kent hüviyetinde... Kabul etmek gerekir ki Osmanlılar Poçitel`i, aynı Mostar gibi, Avrupa ülkelerine gücünü göstermek için oldukça görkemli inşa etmiş. Büyük, güçlü ve içinde her türlü yaşam alanlarının bulunması sebebiyle Poçitel, benzersiz bir sınır karakolu kenti.
Gezimizin ardından bu kez dileyen misafirlerimiz ile Perast - Budva - Kotor turumuz için Karadağ sahillerine doğru yol alıyoruz. İlk durağımız Kotor körfezinde eşsiz güzellikteki bir Karadağ kasabası, Perast. Kıyıya yaklaşık 1 mil uzaklıktaki 2 küçük ada, Perast`ın tarihi taş evlerine bakar. İki adanın birisinde tarihi Kilise, diğerinde Manastır bulunur. Kısa bir fotoğraf molasının ardından Perast`ın doyumsuz manzarasını geride bırakıp bu kez Kotor`dayız. Tarih boyunca korunaklı konumu sayesinde Osmanlılar tarafından ele geçirilemeyen ve böylece ekonomisini İtalyan devletleri ile yaptığı ticarete dayandırmış Kotor`da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Tarih ve doğası ile turistik bir cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor turumuzu takiben körfezin nefes kesen manzaraları eşliğinde yolumuza devam ediyoruz. Muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar`ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva`da yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz. Turumuzun ardından Podgorica yakınlarındaki otellerimize transfer ve yerleşme. Konaklama otellerimizde.

5.GÜN PERŞEMBE PODGORICA- TİRAN - OHRİD
Sabah kahvaltımızın ardından Arnavutluk`a doğru yola çıkıyoruz. 20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca`nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar`ın dağlık ülkesi Arnavutluk`un başkenti Tiran`a varıyoruz. 1614`te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920`de Arnavutluk`un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerler arasındadır. Tiran turumuzun ardından yolumuza devam ediyoruz. Konaklama Ohrid yakınlarındaki otellerimizde.

6.GÜN CUMA OHRİD (STRUGA)
Sabah kahvaltımızın ardından Osmanlı`nın Balkanlar`daki önemli üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid`de şehir turumuz. Yürüyerek yapacağımız bu turumuz esnasında Tarihi Çınar Meydanı, Aziz Bogorodica Kameusko, Aya Sofya Kiliseleri (dışarıdan), Ohrid`li Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, müze olarak kullanılan Eski Türk Konakları, Roma döneminden kalma antik tiyatro, Aziz Panteleymon Kilisesi (aşağıdan) görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından dileyen misafirlerimizle Struga turumuz. Bu turumuzda Ohrid Gölü`nün batı kıyısı yönünde ilerleyip, göl kıyısındaki diğer bir şehir olan Struga`yı gezeceğiz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Çarşı göreceğimiz yerler arasındadır. Turumuzun ardından Ohrid`e dönüş ve serbest zaman. Konaklama Ohrid Gölü yakınlarındaki otellerimizde.

7.GÜN CUMARTESİ OHRİD - (BİTOLA / MANASTIR - RESNE) - (TETOVA / KALKANDELEN) - ÜSKÜP
Sabah kahvaltımızı takiben dileyen misafirlerimiz ile Ata`mızın izlerini bulacağımız turumuz için Resne- Bitola / Manastır`a hareket ediyoruz. Bu turumuzda ilk durağımız Resne`de; İttihat ve Terakki`nin en ünlü 3 simasından biri olan Resne`li Niyazi Bey`in evi ve yaptırdığı Saray Binası`nda fotoğraf molası veriyoruz.
Ardından yolumuza devam ediyor ve Manastır`a ulaşıyoruz. Makedoncada da Manastır anlamına gelen `Bitola` adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda Atatürk`ün mezun olduğu Askeri İdadi ve içindeki Atatürk Müzesi, Haydar Kadı Camii, Mehmet Ağa Camii, Bedesten, Eski Çarşı, Saat Kulesi görülecek yerler arasındadır. Manastır turumuz sonrasında dileyen misafirlerimiz ile Makedonya`nın 3. Büyük şehri Tetova / Kalkandelen`e hareket. 15. yüzyılda yapılmış Alaca Cami, bu şehirde ziyaret edeceğimiz çok önemli bir Osmanlı yapıtı. Cami`nin gerek dışında gerekse içinde inanılmaz bir el işçiliği mevcut. Rengarenk motifler ve desenler, caminin isminin hakkını veriyor gerçekten. Alaca Cami`deki ziyaretimizin ardından bu kez Üsküp`e hareket ediyoruz.
Şehre varışımızı takiben otelimize transfer ve yerleşme. Konaklama Üsküp`deki otellerimizde.

8.GÜN PAZAR ÜSKÜP (MATKA KANYONU) - İZMİR
Sabah kahvaltımızı takiben Üsküp şehir turumuz. Üsküp Kalesi, Makedonya Meydanı, Vardar Nehri üzerindeki tarihi Taş Köprü, Kapı Han, Sulu Han, Kurşunlu Han, Çifte Hamam, Davut Paşa Hamamı, Sultan Murat Camii, Tarihi Saat Kulesi, İsakiye Alaca Camii, Gazi İsabey Camii ve tarihi çınar, Murat Paşa Camii, Eski Tren Garı ve Eski Çarşı şehir turumuz sırasında göreceğimiz yerler arasındadır (sergi salonu, müze olarak kullanılan ve restorasyonu süren binalar ve camiler dışarıdan görülecektir). Şehir turumuzun ardından dileyen misafirlerimiz ile birlikte Makedonya`nın doğa turizmi açısından en popüler yeri olan Matka Kanyonu turuna katılma imkanı. Bu turumuzda kanyonun muhteşem manzarasıyla büyüleneceksiniz. Turumuzun ardından serbest zaman.
Belirlenen saatte Üsküp Havaalanı`na transfer. SUN EXPRESS HAVA YOLLARI`na ait XQ5957 sefer sayılı uçağımız ile saat 01:50`de AKTARMASIZ DİREKT İzmir Adnan Menderes Havalimanı`na hareket ediyoruz. İzmir`e varış ve bir başka turumuzda buluşmak üzere vedalaşma.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • İzmir/Belgrad ve Üsküp/İzmir Sun Express Havayolları direkt seferleri ile uçuşlar
 • Alan vergileri ve zorunlu mesleki sorumluluk sigortası 
 • Porgramda belirtilen şehirler arası ulaşımlar ve yurtdışında havaalanı transferleri
 • Panoramik Üsküp, Ohrid, Tiran, Mostar, Belgrad ve Saraybosna şehir turları
 • Programda belirten şehirlerde 7 gece 8 gün oda kahvaltı(continental) konaklama
 • Seçilen katagoride kaliteli oteller
 • Profesyonel rehberlik hizmeti

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler 

 • Yurtdışı çıkış fonu (Devlete ödenen 50 TL uçuştan önce bankaya yatırılmalıdır) 
 • Seyahat iptal, vize sağlık güvence paketi: € 15 (70 yaş üzeri € 30) 
 • İsteğe bağlı turlar ve otel aktiviteleri

Not
Programa katılmak için vize gerekmemektedir. Pasaportunuzun geçerlilik tarihi seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay olmalıdır.

Ekstra Turlar

 • Struga € 45
 • Resne- Manastır € 55
 • Budva- Kotor- Perast € 70
 • Tetova / Kalkandelen € 45
 • Matka Kanyonu € 65
 • Blagaj- Poçitel € 45

2020 yılı için turlar güncellenme aşamasındadır. Tur tarihleri ve fiyatları için lütfen iletişime geçiniz.