Spil Dağı Kar Keyfi

%11

Manisa

27 Ocak Pazar/Günübirlik

175 TL

155 TL


Spil Dağı Kar Keyfi
Çiçekli Köy/Spil Dağı ve Manisa Kültür Turu

27 Ocak 2019 Pazar
Aydın’dan saat 07:00’da Nevzat Biçer otoparkı veya Aydın eski otogardan hareket, Kuşadası’ndan saat 08:00’da Minibüs duraklarından misafirlerimizi aldıktan sonra Çiçekli köye doğru yolculuğumuza başlıyoruz.
Saat 09:30 civarlarında özel serpme kahvaltımızı yapmak için Çicekli Köy’e varıyoruz. Burada alacağımız açık büfe kahvaltımızın ardından Manisa’ya doğru hareket ediyoruz. 12 Haziran 2018’de Manisa-İzmir arasını 15 dk’ya indiren Sabuncu beli tünelinden geçip, Manisa şehir içinden geçip Spil yoluna girceğiz. Girişte Niobe Ağlayan Kaya’yı göreceğiz. Burada Ağlayan kayanın hikayesini dinliyoruz.
Ardından Mevlevi Hane’yi ziyaret edip yetkililerden burası hakkındaki detaylı bilgileri aldıktan sonra Spil Dağ’ına çıkıyoruz.
Spil Dağ’I deniz seviyesinde 1513 metre yükseklikte bulunmaktadır.  Spil Dağ’ına çıktıktan sonra burada var olan vahşi atları( Yılkı atı) görme imkanı buluyoruz. Bugün anadoluda tabiatta serbest dolaşan yabani atlara Yılkı denmektedir. Bazı iş adamları bu yabani atları yakalayarak eğlileştirmekte ve ticaretini yapmaktadır.
Spil Dağ’ında bulunan Spil Milli Parkına giriş yapılıktan sonra karın tadını doyasıya çıkarmak adına serbest zaman buluyoruz. Burda karın ve doğanın tadını çıkardıktan sonra hava şartlarına göre dönüş yolculuğumuza başlıyacağız.
Not: Grubun acıkma durumuna göre Spil Dağ’ına çıkarken veya inirken manzarlı bir yerde mangalımızı yakıp  sucuk ekmek ve içeceklerimizi yiyoruz.
Akşam  yemeği için Manisa şehir gidiyoruz. Şehir merkezinde Manisa Kebabı yiyebilme imkanı buluyoruz(ekstra). Akşam yemeğini alıp şehir merkezdeki avm gezildikten sonra Aydın’a  doğru geri dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Saat 22:00 ‘da Kuşadası’ndaki  misafirlerimiz ile vedalaşıyoruz . Saat 23:00’da Aydın’daki misafirlerimiz ile vedalaşıyoruz.  
Bir başka Yupa Turizm organizasyonunda buluşmak üzere ayrılıyoruz, ve diyoruz ki; 
Bizi Bizimle Gezenlere Sorun, Sonra Karar Verin.  

Ağlayan kaya Hakkında
Şehrin güneyinde yükselen Spil Dağı’nın mekan olduğu öykülerden biri de Niobe’ye aittir. Tantalos’un kızı olan Niobe Manisa’da doğmuş, yine efsaneye göre tanrıça Leto ile birlikte çocuklukları bu yörede geçmiştir. Daha sonra Thebai Kralı Amphion ile evlenen Niobe’nin, yedi kız, yedi erkek olmak üzere 14 çocuğu olur. Çocukluk arkadaşı ve Zeus’un eşi Leto’nun ise Apollon ve Artemis olmak üzere iki çocuğu vardır. Her fırsatta çocukları ile gururlanan Niobe’nin, kendisinin çok çocuğu olduğunu, Leto’nun ise sadece iki çocuğunun olduğunu söylemesi tanrıça Leto’yu öfkelendirir ve çocuklarından Niobe’yi cezalandırmalarını ister. Niobe’nin bütün çocukları, Apollon ve Artemis’in oklarıyla öldürülürler. Niobe, çocuklarının cesetleri başında günlerce ağlar. Sonunda tanrı Zeus, Niobe’nin haline acır ve ızdırabına son vermek için onu Spil Dağı eteklerinde taş haline getirir.
Karaköy semti Çaybaşı Mevkii’nde kadın başı şeklindeki bu kayanın göz çukuru şeklindeki girintilerinden yakın zamana kadar sızan su damlaları Niobe’nin gözyaşları olarak yorumlanır ve halk arasında “Ağlayan Kaya” adıyla anılırdı.Yakından bakıldığında doğal bir kaya oluşumu, batı yönünde biraz uzaklaşılarak bakıldığında ise kadın başı şeklinde görünen bu kaya en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

Mevlevi Hane Hakkında
Manisa, Yukarı Tabakhane Mahallesi’nde, Milli Park içerisinde, Spil Dağı eteklerinde bulunan Mevlevihane, kitabesinden öğrenildiğine göre; Saruhan Bey’in torunu İshak Çelebi tarafından 1368-1369 yıllarında yaptırılmıştır. Mevlevihane, İshak Çelebi’nin 1366-1379 yıllarında yaptırdığı Ulu Cami Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturmuştur. Bununla beraber Mevlevihane külliyenin biraz uzağında bulunmaktadır. Mevlevihane külliyenin mimarı Emetullahoğlu’nun eseridir. Manisa’da Mevlevi kültürünün yerleşmesi sonucunda, Şer’i sicillerden öğrenildiğine göre Osmanlı döneminde de Mevlevihane işlevini sürdürmüş,1664, l665,1681 ve1694 yıllarında onarılmıştır.

Manisa Lalesi Hakkında
Manisa Lale’sini görmek isterseniz Nisan veya Mayıs aylarında ziyaret etmeniz gerekir. Spil dağında kendi halinde yabani olarak yetişen bir çiçek türdür. Gelin dağının doğu yamacında bir bölgede Manisa Lale’si mevcuttur. Ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’a götürülmiştür.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

  • Çiçekli Köy’de özel serpme kahvaltı
  • Öğlen yemeğinde mangal ve içecekler
  • Araç içindeki su ikramı
  • Ulaşım
  • Rehberlik

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

  • Tüm kişisel harcamalar
  • Akşam Yemekleri

Detaylı Bilgi İçin
Aydın  AVCI  
0532760 66 21
 0549 414 14 41